Stiri si reportagii

FINALA MICĂ / FC Argeş '79 - Ripensia '33 5-3

Bronzul nu-i ca aurul, dar chiar şi aşa cele două echipe reprezentative ale Piteştiului şi Timişoarei şi-au disputat aprig locul al treilea în competiţie. "Mică, mică, dar tot o finală e!", spunea Dobrin înaintea. Iar el n-avea să dezamăgească!

Toate atacurile gazdelor treceau pe la "Prinţul din Trivale", mintea limpede de la mijlocul terenului. Din pasele sale, piteştenii au făcut 3-0 pînă la pauză. Radu II (17) a înscris cu o lovitură de cap, Doru Nicolae (31) a prins un voleu în vinclu din afara careului, iar Chivescu (43), strecurat prin spatele apărării advere, a mişcat bara, dar şi plasa.

Ripensia, care în prima repriză nu se regăsea, a dat primele semne de viaţă abia după 58 de minute, cînd Schwartz a înscris pe lîngă Cristian. Dar golul al patrulea al Argeşului venit chiar din gheata lui Dobrin (63) i-a pus pe timişoreni la respect.

Din acel moment, apărările nu au mai contat. Ripensia încerca să-şi salveze onoarea, piteştenii voiau să scuture plasa de cît mai multe ori. Viteza jocului a crescut, ocaziile se mutau de la o poartă la alta. Pînă cînd a picat şi golul de 4-2, reuşit de Dobay (77). Tactica de totul sau nimic a oaspeţilor i-a costat scump pe oaspeţi, taxaţi încă o dată de Dobrin (82), lob de la 18 metri. Totuşi, Ripensia a dat iarăşi senzaţia că altul era scorul fără evoluţia din prima repriză: Bindea şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor (87).

Piteştenii ies din acest meci cu o medalie de gît, în timp ce adversarii primesc doar felicitările. Are şi bronzul valoarea lui!

FC Argeş '79 - Ripensia '33 5-3 (Radu II '17, Doru Nicolae '31, Chivescu '43, Dobrin '63, '82 / Schwartz '58, Dobay '77, Bindea '87)

FC ARGEŞ '79
Gheorghe Cristian – M. Zamfir, Cîrstea, Stancu, Ivan II -  D. Toma, Iovănescu, Chivescu, Doru Nicolae - Radu II, Nicolae Dobrin. Antrenor Florin Halagian

RIPENSIA '33
Zombory – Burger, Agner - Deheleanu, Kotormany, Lakatos - Bindea, Beke, Gh. Ciolac, Al. Schwartz, Şt. Dobay. Antrenor Eugen Konrad

tribuna libera

La 12.08.2016 07:53:49, qmSsIwkrS a spus:

Super inaoimftrve writing; keep it up.

La 05.12.2009 04:36:05, Razvan-Pit a spus:

da ewa, la fel cum ati votat si impotriva Argesului in finala cu steaua. De frica

La 03.12.2009 20:50:57, Eugen a spus:

cred ca olteni "avura" si sprijinul Argesenilor :)

La 03.12.2009 02:07:05, ultras a spus:

Mitci masluitori.Nu m-am indoit nici o clipa.A-ti lasat Craiova sa cistige ca sa ne inchideti gura.Masluitorilor,singua echipa profesionista din tara noastra a fost Ripensia.de asta ne-ati dat afara din campionat fiindca echipele voastre armato militienesco-proletare nu ne-ar fi batut niciodata.

La 03.12.2009 00:09:46, zEwa a spus: