Stiri si reportagii

Bumbescu, cel mai puternic fundaş al Stelei

Colonelu'. Aşa era poreclit Adrian Bumbescu. Atitudinea si siguranta sa risipeau meci de meci emotiile miilor de fani ai Stelei. Cu el alături de Belodedici, apărarea ros-albastrilor a impresionat întreaga Europă la finalul anilor '80, atunci cînd Steaua a cîştigat două trofee continentale şi a mai jucat şi o finală.

Bumbescu, bucurindu-se alaturi de publicul stelist de un gol marcat in poarta Sportului

Bumbescu, bucurindu-se alaturi de publicul stelist de un gol marcat in poarta Sportului

A făcut mingea pătrată
Bumbescu, acum in virsta de 48 de ani, şi Steaua şi-au unit pentru prima dată drumurile în vara lui 1984. Primul, tocmai ce reuşise rezultate bune cu Universitatea Craiova. Însă şi-a dorit mai mult. Ion Alecsandrescu a văzut în el partenerul perfect pentru Belodedici în apărarea Stelei. Şi aşa a fost. "Steaua de după '85 era o echipă fantastică. Mi-aduc aminte că eu am fost cel care am marcat golul 100 al Stelei într-un meci la Suceava. Am prins un voleu de am făcut mingea pătrată, ceea ce nu reuşisem niciodată la antrenamente. Imediat, nea Puiu Iordănescu m-a scos şi mi-a zis: <<Eşti prea bun, Bumbi, stai pe bancă lîngă mine, să lăsăm şi pe altul să joace, oricum sîntem campioni!>>", a rememorat Bumbescu unul dintre momentele de glorie trăite în Ghencea. Pentru determinarea şi dîrzenia pe care le avea în timpul meciurilor, a fost poreclit  "Colonelul".

Adversarii care i-au "admirat" intrările:  Butragueno, Hugo Sanchez, Romario, Gullit, Van Basten...
Cînd e întrebat ce amintiri mai are de la cele două finale de Cupa Campionilor în care a jucat cu Steaua, împotriva Barcelonei şi a lui AC Milan, Bumbescu devine melancolic. "Mai am doar şortul cu care am jucat cu AC Milan. Atunci am făcut schimb de tricouri cu Maldini, dar,
din păcate, cînd am zugrăvit ultima oară cred că s-a pierdut, deoarece nu-l mai găsesc. Oricum, îmi rămîn amintirile intacte, chiar dacă echipamentul nu-l mai am. Ştiu că am jucat şi eu împotriva unor fotbalişti senzaţionali ca Butragueno, Hugo Sanchez, Romario, Gullit, Van
Basten. Cred că ultimul a fost cel mai valoros advesar pe care l-am întîlnit"

Cămătaru i-a mîncat sufletul

Dintre adversarii români, cine a fost cel mai bun? "Fără discuţie, Cămătaru. Apoi, dintre fundaşii actuali cel mai mult îmi plac Goian şi Radu Ştefan", zice Bumbescu, la 21 de ani şi jumătate de la finala de la Sevilla. Dar nu numai amintirile din cupele europene îi fac plăcere, ci şi trofeele interne cîştigate cu Steaua pe stadioane arhipline. A fost de 5 ori campion al României şi tot de 5 ori a triumfat în Cupa României, bifînd ultimul meci în Divizia A în 1991, la 14 ani distanţă de debutul pe prima scenă din România.

Cariera lui Adrian Bumbescu la Steaua

S-a născut pe 23.02.1960, la Craiova
A debutat în Divizia A pe 24.08.1978, Poli Timişoara - U Craiova 1-1
Ultimul meci în Divizia A pe 04.12.1991, Steaua - U Craiova 1-0
A jucat 8 sezoane la Steaua
A cîştigat 12 trofee cu Steaua: Cupa Campionilor Europeni (1986), Supercupa Europei
(1987), 5 titluri naţionale, 5 Cupe ale Românieri
A mai jucat Cupa Intercontinentală, 0-1 cu River Plate (1986), o finală de C.C.E, cu AC
Milan, scor 0-4 (1989), şi o semifinală de C.C.E, împotriva lui Benfica, 0-0 şi 0-2 (1988)
A jucat 188 de meciuri şi a dat 8 goluri pentru Steaua în Divizia A
A bifat 33 de meciuri în tricoul roş-albastru în cupele europene
A evoluat de 15 ori în echipa naţională pentru care a înscris un gol

tribuna libera

La 21.08.2016 23:00:10, eugen a spus:

Sa traisti bumbi si sa inveti fundasii stelei ce inseamna cu adevarat sa fii bumbescu!%

La 12.08.2016 07:55:26, Yvi1YvyWH0O a spus:

That's a genuinely imesrspive answer.

La 06.12.2015 19:19:06, xfactor a spus:

Doar rudimentar si cotonogar. Fotbalul se joaca cu mingea nu cu picioarele adversarilor. Nu il mai laudati!!!!!!

La 02.12.2009 10:53:50, Relu a spus:

un comentariu simplu cine isi aduce aminte?"colonelu Bumbescu colonelu"

La 28.11.2009 11:59:55, Mihai a spus:

Un singur lucru nu se scrie. Rudimentar sau nu, dur sau nu - avea acel lucru care muta muntii - determinare. L-am vazut pe Bumbescu intrand pe teren si de fiecare data nu a fost la mai putin de 120% capacitate si dorinta. Cred ca dincolo de tehnica impecabila la loviturile cu capul si plasamentul excelent la fazele fixe, Bumbescu era un BARBAT pe teren, nu ca lesinaturile din ziua de azi, daca se lovesc de un fluture in alergare suna la 112 imediat!! Bravo colonele, esti in istorie si in inima stelistilor pentru totdeauna! Hai Steaua!

La 24.11.2009 20:59:09, GEORGE a spus:

cel mai tare fundas central pe care l a avut Romania. L am vazut pe stadion la meciurile de acasa.

La 24.11.2009 13:23:47, Gore a spus:

Adversarul trecea mingea si Bumbescu strada.

La 24.11.2009 00:12:45, luchi a spus:

Bumbescu jucatot de legenda?Fratilor ati luat-o razna.

La 23.11.2009 20:31:14, gigi a spus:

sa avem pardon, trecea mingea, dar adversarul nu !!!!!!!

La 23.11.2009 04:13:06, Che Guevara a spus:

In fotbalul care se joaca azi si cu regulile care sunt astazi, Bumbescu nu ar avea loc nici in Divizia C. A fost cel mai grosolan fundas central al tuturor timpurilor. Nu cred ca exista alt fotbalist care sa fi facut atatea faulturi in cariera cate a facut Bumbescu. Steaua a fost o echipa protejata de familia Ceausescu si Bumbescu a profitat din plin. Daca Lacatus a fost campion la simulat faulturi, Bumbescu a fost campion la faulturi realizate si nesanctionate de arbitru. Cu toate astea a reusit un palmares european cu Steaua demn de invidiat. Torfeele castigate in Romania nu coteaza. Acolo a fost japca pe fata.

La 19.11.2009 14:47:07, miki a spus:

bumbescu era leit dan coe sau coita cum il alintam noi .13ae1

La 19.11.2009 13:15:26, v4l1 a spus:

de ce in ziua de azi romania nu mai are jucatorii din vremuri...:-?...de ce inainte se juca cu sufletul acum doar pt banii :-?...

La 18.11.2009 23:58:20, oltean_de jiu a spus:

cume se face ca 3 dintre cei 4 sant craioveni si au facut parte din craiova maxima????'

La 18.11.2009 23:39:54, Freddy Rekla a spus:

Bumbi Colonelul!!!! Sa traiesti! Numai bine - ai facut pe multi fericiti. Multumim, Bumbi!!!

La 18.11.2009 19:37:49, Bennito a spus:

Vad ca nimeni nu mai tine minte precizia cu care Bumbescu respingea mingile cu capul - nu degaja la ntamplare! 90% din degajarile cu capul erau pase la coechipieri!

La 18.11.2009 18:43:40, ploiesteanu a spus:

A fost un fotbalist care compensa tehnica rudimentara pe care o avea,prin forta fizica si mai ales prin duritate.Cel mai rau fundas pe care l-am vazut,total opusul lui Belodedici care era elegant,tehnic,sportiv,cu spirit de anticipatie,de departe cel mai bun libero pe care l-am vazut eu.

La 18.11.2009 15:25:40, shamp a spus:

bumbi era genul de "trece mingea dar nu si jucatorul" avand in vedere ca era de multe ori ultimul fundas , a facut multe faulturi grosolane . ce bine ar prinde acuma un "bumbi" la nationala ... da , da ,era IRON MAN

La 18.11.2009 14:32:32, validinamovistul a spus:

Jucator de legenda pentru steua da, pentru Dinamo NU!

La 18.11.2009 14:25:45, sergiu23 a spus:

cum poti sa zici ca nu avea valoare un jucator de legenda, indiferent de echipa la care juca???

La 18.11.2009 14:03:10, validinamovistul a spus:

akafreak! Dobrin a fost un mare jucator, nu a jucat niciodata la DINAMO, probabil nu a vrut pe cand la bumbescu Dinamo a renuntat! intelegi DIFERENTA: renuntind DINAMO la bumbescu, cine crezi ca l-a luat????......... steaua. Eu nu am zis ca bumbescu nu avea valoare, dar nu pentru DINAMO!!

La 18.11.2009 13:40:05, akafreak a spus:

@validinamovistul pleaca ma de aici... cred ca in capul tau gol nici Dobrin nu a avut loc la dinamo tot pt ca nu a avut valoare... dar v-a luat titlul si a maturat cu jucatorii vostri pe unde a avut ocazia... frustratule. intradevar Bumbescu a fost la vremea lui unul din cei mai buni fundasi din romania, dar si din Europa de Est imi e dor sa vad astfel de meciuri cu astfel de valori in ziua de azi :(

La 18.11.2009 11:29:59, validinamovistul a spus:

Nu a avut loc la DINAMO. De ce? Probabil din lipsa de valoare pentru DINAMO!

La 18.11.2009 11:18:20, radufansteaua a spus:

colonele nu te vom uita niciodata!!!

La 18.11.2009 10:47:36, Scooby a spus:

Am revzut recent cu placere meciul cu Goteborg (5-1). Nu pot spune decat ca la sariturile la cap masivii jucatori suedezi parca se loveau de un perete. N-a fost tehnic, dar compensa prin forta si plasament. Imi aduc aminte ca i-am vazut pe viu pe Bumbescu, Belo si Iovan la o plimbare prin parca. Mi -sau parut ca brazii :)

La 18.11.2009 01:57:33, cristi a spus:

fratioare imi zicea taicamiu ca daca intra bumbescu in tine din viteza nu mai erai om!

La 18.11.2009 00:01:02, Generalu' a spus:

Sa ne traiesti colonele, ca tare fericiti ne-ati facut cu victoriile voastre

VORBA TA:

capcha

Ultimele rezultate

Finala mica

Finala

IATA SI CLASAMENTELE

Grupa A

1.

Craiova Maxima

7 pct
2.

Ripensia '33

7 pct
3.

Steaua '89

1 pct
4.

Rapid '72

1 pct

Grupa B

1.

Poli '80

9 pct
2.

UTA '70

6 pct
3.

Rapid '40

3 pct
4.

Dinamo '90

0 pct

Grupa C

1.

Steaua '86

7 pct
2.

"U" Stiinta '65

5 pct
3.

Venus '40

4 pct
4.

Dinamo '71

0 pct

Grupa D

1.

FC Arges '79

9 pct
2.

Petrolul '63

6 pct
3.

CCA '52

3 pct
4.

Dinamo '84

0 pct