Stiri si reportagii

Tu alegi echipa de legendă a fotbalului românesc! Pregătește-te!

“Cupa de legendă” este un joc care-și propune să readucă în atenție echipele de vis ale fotbalului românesc. Cele care au marcat prin rezultate și emoție evenimentele importante ale sportului rege în România, cele ai căror jucători au reprezentat generații ce au mîngîiat sufletele suporterilor, devenind adevărați idoli pentru aceștia.

Pe cupadelegenda.ro te intilnesti cu jucatori de legenda in meciuri incendiare

Pe cupadelegenda.ro te intilnesti cu jucatori de legenda in meciuri incendiare

Cum se joacă în Cupa de legendă!

Specialiștii GSP, Ovidiu Ioanițoaia, Andrei Vochin, Cristian Geambașu, Alin Buzărin și Cătălin Tolontan, au ales cele 16 echipe celebre ale fotbalului românesc, care se vor duela în Cupa de legendă:

Ripensia Timișoara 1933

Venus Bucureşti 1940

Rapid Bucureşti 1940

CCA Bucureşti 1952

Petrolul Ploieşti 1963

"U" Ştiinţa Cluj 1965

UT Arad 1970

Dinamo Bucureşti 1971

Rapid Bucureşti 1972

FC Argeş 1979

Poli Timişoara 1980

Dinamo Bucureşti 1984

Universitatea Craiova 1983

Steaua Bucureşti 1986

Steaua Bucureşti 1989

Dinamo Bucureşti 1990

S-au stabilit 4 grupe a cîte 4 echipe, care vor juca stil campionat, fiecare cu fiecare. Astfel, în perioada 20 - 25 noiembrie se vor disputa meciurile, cîte 4 pe zi (1 din fiecare grupă):


Cum se stabilesc scorurile:
- cititorii  votează în cursul zilei cînd sînt programate meciurile (între orele 00:00 și 18:00) echipa lor favorită, avînd dreptul la un singur vot pe IP;
- scorul se stabilește în funcție de numărul de voturi primit de o echipă.


După stabilirea rezultatelor, ziariștii GSP vor alcătui cronici imaginare pentru fiecare meci, alături de care se vor posta caseta jocului, povestea unui jucător de legendă, dar și știri inedite, dar reale, despre echipele în cauză, știri cu informații din anii de glorie ai respectivei formații.

Faza eliminatorie:

- din grupe se califică primele 2 echipe, astfel că în primul tur eliminatoriu vor fi 8 formații. Din această faza a competiției se va juca pe același sistem de vot pînă se va decide campioana Cupei de legendă, care reprezintă astfel cea mai iubită echipă a fotbalului românesc.

Cît durează competiția:

19 noiembrie: - stabilirea grupelor

20 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

21 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

22 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

23 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

24 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

25 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

Se realizează clasamentul grupelor. Se acordă 3 puncte la victorie si 1 punct la rezultat de egalitatea. Dacă două echipe se află la egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este rezultatul direct, al doilea criteriu este golaverajul mai bun, al treilea este numărul mai mare de goluri marcate, al patrulea este tragere la sorți.

27 noiembrie: - 4 meciuri eliminatorii. Dacă la final (ora 18:00 a zilei respective) este egal, atunci se continuă votarea pînă cînd marchează o echipă.

30 noiembrie: - 2 meciuri eliminatorii. Dacă la final (ora 18:00 a zilei respective) este egal, atunci se continuă votarea pînă cînd marchează o echipă.

2 decembrie; - finala mare și finala mică. Dacă la final (ora 18:00 a zilei respective) este egal, atunci se continuă votarea pîna cînd marchează o echipă.

Astfel, pe 2 decembrie vom cunoaște împreună, prin votul suporterilor fotbalului de legendă, care a fost cea mai bună echipă din istorie!

tribuna libera

La 20.11.2009 00:00:51, R1923 a spus:

rapid 1940

La 19.11.2009 22:54:07, scorpionul a spus:

eu o sa votez pentru ripi chiar daca sunt rapidist. inclusiv in meciul contra rapid `72. pentru ca asa e corect si daca as proceda altfel ar insemna ca mi-am ales gresit echipa. daca vroiam trofee obtinute cu orice chip tineam cu alta echipa. sunt convins ca si altii gandesc la fel

La 19.11.2009 22:45:24, UTA ARAD a spus:

sa recunoastem ca finala, din pacate, o sa se joace intre steaua si dinamo. ar fi fost mai corect ca votul cititorilor sa fie doar 50% din rezultat iar restul de 50% sa fie...sa zicem o parere OBIECTIVA a unui jurnalist de la gsp. asa o sa voteze toti pustii care tin cu dinamo sau steaua si or sa strice tot farmecul. luam cazul ripensia : cate voturi o sa primeasca??? cate fani are ripensia ??? DAR o parere obiectiva a unui gazetar ar putea sa conteze. mi-as dori sa tineti cont de aceasta idee. sunt curios ce o sa iasa. HAI UTA !!!

La 19.11.2009 21:16:49, Alex a spus:

Craiova Maxima:X

La 19.11.2009 20:26:08, XTASY1982 a spus:

RAPID 1940 IN CARE ERAU JUCATORII CARE AU AJUNS IN PRIMA FINALA DE CUPA EUROPEANA PENTRU O ECHIPA ROMANESCA IN '44 PARCA...

La 19.11.2009 19:59:15, scorpionul a spus:

@ petrolistul: ca sa nu mai vorbim de "rivalitatea mica" intre Juventus Bucuresti si Rapid Bucuresti in care prima a fost nevoita sa se mute la Ploiesti pentru a beneficia si ea de avantajul terenului propriu :)). chit ca acum se numeste Petrolul (sau care mai e situatia acolo ca pe mine incepe sa ma depaseasca, stii tu mai bine oricum)

La 19.11.2009 19:43:50, scorpionul a spus:

@ AlbAlbastru: Respectele mele domnule. Asta era spiritul Craiovei Maxima care era sustinuta de covarsitoarea majoritate a rapidistilor (dupa Rapid, logic) in acei ani grei. Iti multumesc ca mi-ai reamintit de suporterii olteni asa cum mi-au ramas mie in amintire, nu cei de azi care s-au mai schimbat un pic (si nu in bine din pacate). Inca o data, tot respectul

La 19.11.2009 19:19:13, @CraiovaMaxima a spus:

Ei hai, nici chiar asa!!! Sunt echipe de fotbal in Rominia mai curate ca voi si suporteri ale acestor echipe mai frumosi ca voi si echipe mai furate decit ati fost voi si care cind ele existau voi inca nici nu va infiintzaseratzi, ce naiba. Dar Craiova, este una din echipele care merita respectate.

La 19.11.2009 19:08:08, andrei a spus:

CRAIOVA MAXIMA este de departe cea mai frumoasa echipa din istoria acestei tari o echipa curata nascuta din iubirea suporterilor ei care sunt cei mai frumoasi din tara

La 19.11.2009 16:29:21, dinARAD a spus:

@AlleXyS@. Dom'le nu ai inteles nimic. Citeste si tu macar ultimele 50 de mesaje daca nu toate si vei vedea de ce performanta nu este acelasi lucru cu legenda pentru ca sunt doua chestiuni diferite. Cluburi legendare: Rapid, UTA, Ripensia, Venus. Echipe cu performante: intradevar pe primul loc Steaua1986 , etc. etc. dar din pacate , fiecare isi va vota echipa favorita si cum cei mai multi asaZishi suporteri (DE CIRCUMSTANTZA) ii are Steaua, probabil ca Steaua1986 va cistiga pina la urma. daca era vorba de performantza votam si eu Steaua , dar cind este vorba de legenda, voi vota UTA si Rapid (totusi Venus si Ripensia nu mai exista demult). Steaua sau Dinamo sau Craiova legende??? Niciodata oameni buni. Invatzati sa faceti diferenta intre legenda, traditie, istorie, performanta etc.

La 19.11.2009 15:39:54, C V U C S a spus:

Politehnica 1921 Timisoara! POLI SUNTEM NOI!!!!

La 19.11.2009 14:32:43, cristian.codrescu a spus:

mama de-abiA ASTEPT sa inceapa maine votarea, hai craiova, hai baetii! bravo gsp ati avut superidee sa mai stie si astia mai mici ce-a fost fotbalul nostru!!!

La 19.11.2009 14:15:43, adrian.m a spus:

rapid 72 todeauna ...rapid

La 19.11.2009 14:09:10, MODERATOR a spus:

Vă rugăm să păstrați un ton civilizat, fără jigniri - de nici un nivel. Ne afăm cu toții pe un site care tratează cu respect memoria fotbalului românesc.

La 19.11.2009 14:06:57, Maxone42 a spus:

Dar intradevar , titlul "concursului" este pus gresit dupa cum mai spuneau si altii. Trebuia sa fie "Cel mai legendar Club Din Rominia" (care este RAPIDUL DE DEPARTE) si nu "echipe legendare", pentru ca deja lumea se gindeste la performantza nu la "legenda" si dupa cum mai spuneam, cei ce se CRED "suporteri" stelisti (pentru cupe si flori) vor vota Steaua, pentru ca cea mai mare performantza a fotbalului Rominesc a fost cea din 1986. Deci treaba cu "Legenda" nu are ce cauta aici. Toata lumea stie ca, ca si performantza, Steaua a obtinut cea mai mare performantza (CCE 1986) iar ca si Club Legendar, nimeni nu se poate nici macar APROPIA de Rapid.

La 19.11.2009 13:58:14, Maxone42 a spus:

Usere Petrolist , Ioan Chirila era mai mult dinamovist , dar era UN CARACTER de om si ca oricarui om de caracter si de onoare , s-a indragostit de Rapid. Ripensia cu toata stima, nu are cum sa fie inaintea Rapidului ca si legenda pentru ca a fost un club cu viatza foarte scurta... s-a infiintzat dupa Rapid, iar acum nu mai exista. CFRul de ex. nu poate fi inaintea Rapidului pentru ca nu a insemnat NICIODATA nici macar a SUTA parte din ceea ce reprezenta Rapidul pentru fotbal si pentru suporterii din toate coltzurile tzarii si asta DIN TOATE TIMPURILE, nu de azi de ieri. ca sa fii un club DE LEGENDA, trebuie sa indeplinesti anumite conditii pe care Rapidul le indeplineste cu brio. Steaua nu are cum sa fie un club legendar... Dinamo nici atit... Craiova... echipa DE DUPA venirea comunistilor... Ripensia, viatza scurta... Venus, un fel de Dinamo din zilele noastre condusa de un fel de Becali al zilelor noastre (prefectul Bucurestiului Marinescu)..... Citeste (nu numai glasul rotilor de tren), documenteaza-te, asculta, intreaba si vei vedea DE CE NUMAI RAPIDUL poate fi acel club DE LEGENDA LA MARE DISTANTA fatza de locul doi (probabil Ripensia). ce spui tu o spui din rautate si invidie. Ciocanul??? Unirea Tricolor???

La 19.11.2009 13:01:17, alex a spus:

intre asa zisele echipe de legenda ar putea intra fara probleme: steaua 2006 si rapid 2006..

La 19.11.2009 13:00:26, petrolist a spus:

cuvantul legenda poate avea sens si de inchipuire mistica, capitol la care intr-adevar rapidistii stau cel mai bine :)). Doar pentru ca Ioan Chirila a fost rapidist si a scris "Glasul Rotilor de Tren" nu inseamna ca numai Rapidul a reprezentat cea dintai traire sufleteasca a fotbalului romantic. Probabil ca daca erai banatean si citeai mai intai cartea "Sut Gool" sau "Ripensia, nostalgii fotbalistice" echipa timisoreana ar fi reprezentat "legenda legendelor" sau ati auzit de marea rivalitate dintre Grivita - Obor ? adica Venus - Unirea Tricolor, de Titi Barosanu, de Teodoru Chibrit.

La 19.11.2009 12:39:01, je a spus:

nu va mai obositi sa faceti topul asta. castigatoare e steaua 86 pt ca sunt foarte multi stelisti care traiesc doar din amintiri. trebuia sa bagati si victoria bucuresti sau scornicesti :)))

La 19.11.2009 12:32:29, @Drzu a spus:

Usere "Drzu" , adevarul este ca titlul potrivit era : "Cea mai mare performantza din istoria fotbalului a unei echipe Rominesti" , pentru ca acest sondaj nu are nimic de a face cu cuvintul "Legenda". Legenda inseamna mult mai mult decit performantza si din acest punct de vedere , Rapidul urmat (la mare distanta) de Ripensia Timisoara , ar fi cele mai legendare cluburi din Rominia. dar si acest sondaj ca si altele, vor scoaterea in evidenta a Stelei, pentru ca IATA, sunt multi cei ca si tine (presupusi "suporteri" stelisti pentru cupe si flori) care vor vota Steaua 1986 pentru ca ei au cistigat CCE. Total gresit si FALS , deoarece cuvintul "performantza" nu este sinonim cu cuvintul "legenda". Dar traim intr-o Rominie FALSA SI GRESITA condusa de un Becali sau un Basescu (de ex.) si nu trebuie sa ne mai mire nimic.

La 19.11.2009 12:23:50, CIPRIAN80 a spus:

, STEAUA BUCURESTI(1986) , CCA BUCURESTI(1952) , STEAUA BUCURESTI(1989)

La 19.11.2009 12:22:01, miki a spus:

Steaua '86

La 19.11.2009 12:21:29, Bogdan a spus:

Rapid Bucureşti 1940

La 19.11.2009 12:21:04, drzu a spus:

Nu stiu de ce s-a mai facut acest campionat deodata ce se stie ca STEAUA 1986 e cea mai buna echipa romaneasca de club din istorie.

La 19.11.2009 12:19:23, AlbAlbastru a spus:

@Vally_Pitesti@. Fratioare, eu sunt oltean, dar sa pui Argesul, Craiova, UTA si Petrolul printre echipele care "au invins" sistemul si sa nu pui Rapidul mi se pare o aberatie fara margini. Am facut facultatea in Bucuresti in anii '70 si apoi am lucrat in capitala pina in 1984 si pot sa-ti spun ca echipa mai vinata ca si Rapidul nu a fost nciuna. Rapidul a fost si retrogradata la ordin (mai ales din cauza galeriei care striga numai lucruri "deranjante" la adresa echipelor conducerii Steaua si Dinamo). Rapid era o echipa care nemultumea si deranja conducerea precum nimeni alta. Cei de la Partid au refuzat sa renoveze stadionul Giulesti care era in paragina si Rapidul isi juca meciurile din B pe Ghencea, pe republicii si pe 23August in fatza unor stadioane arhipline si nimeni nu a putut sa faca nimic numai datorita suporterilor rapidisti care nu erau deacord ca Rapidul sa se stinga. crede-ma, chiar nu sunt rapidist, dar nu pot sa nu am un mare respect pentru acest club. Hai sa fim onesti si FairPlay si obiectivi. Rapidul este prima echipa care trebuie pusa la categoria celor care "au luptat impotriva sistemului" cum spui tu. Celelalte... mai mult sau mai putzin, hai sa fim seriosi. Ia mai citeste si tu si mai documenteaza-te ca am impresia ca esti cam "tinerel".

La 19.11.2009 12:17:49, FLORIN STELISTU a spus:

CCa BUCUREST(1952) , STEAUA BUCURESTI(1986) , STEAUA BUCURESTI(1989)

La 19.11.2009 11:37:11, dinamovist a spus:

DINAMO BUCURESTI 1990,O ECHIPA PROFESIONISTA.

La 19.11.2009 11:22:50, vally_pitesti a spus:

voi nu credeti ca legende sunt echipele care au invins sistemul? echipele care nu s-au temut de puterea comunista? echipe precum FC Arges, UTA, Craiova si Petrolul. astea sunt adevarate legende, nu echipe contrafacute la comanda puterii. voi credeti ca steaua a crescut vre-un jucator din echipa din 86? uitativa ca i-au adunat din toata tara. asa ati facut si mari antrenori pe Jenei si Iordanescu. 2 antrenori care nu au cladit in viata lor o echipa, 2 antrenori care au luat sa antreneze echipr gata facute. avem doar 3 antrenori din pacate in tara asta: Halagian,Lucescu, Cartu, atat. cum scotea capul un jucator pleca la bucuresti, cum Halagian a facut Steaua86 a venit Jenei si Iordanescu, cum Lucescu a facut Generatia de Aur au venit din nou acesti 2 antrenori. spuneti voi macar o singura echipa construita de comunistii acesti2? de ce cu alte echipe nu au mai facut nimic?

La 19.11.2009 11:12:44, danc a spus:

CCA '52

La 19.11.2009 10:51:43, miagys a spus:

in primul rand vreau sa salut pe toti suporterii de echipe legendare. probabil aici au scris oameni care au o varsta destul de inaintata, eu in schimb sunt mic, iar acei oameni au trait clipe glorioase ( nu ceea ce se intampla azi ) dupa o scurta trecere in revista a echipelor de legenda reise doar cele mai bune care au avut un trecut greu ( chit k se numesc si astazi la fel, nu trebuie sa le asociem ). deci echipele de legenda sunt: venus ripensia rapid `40 craiova maxima toate stau pe un loc si acel loc este 1 cinste lor si pacat k nu vom mai trai nici macar un minut din acel timp. app sunt rapidit dar craiova merita un respect pt ceea ce i s-a intamplat din cauza echipelor din guvern. chit ca acele echipe vor castiga aici pt k nu stiu termenul de "legenda"

La 19.11.2009 10:42:00, Maxone42 a spus:

Bogdan B , dar tu nu citesti atent. INAFARA de faptul ca Steaua si Dinamo (si Craiova o buna perioada de timp in anii '80) au fost foarte mult "ajutate" de "Partid si de Stat", in principiu, oamenii spun (PE BUNA DREPTATE) ca Steaua (de ex.), a avut asemenea performante pentru ca putea lua cei mai buni fotbalisti din Rominia intr-o perioada cind jucatorii nu paraseau tzara si talentele erau mult mai numeroase ca in zilele noastre si deci isi puteau face o echipa "traznet" si normal ca aveau si performante. Si BINEINTELES ca ORICARE ALTA echipa din Rominia daca ar fi putut "inregimenta" orice fotbalist voiau mushchii ei, ar fi avut performantele Stelei.. sau cel putzin performantele Stelei... ASTA ERA DISCUTIA si este FOARTE ADEVARAT ceea ce spune lumea. Si inca ceva: nu face marea greseala de a compara CCE a anilor '80 cu LigaCampionilor din zilele noastre ca NU EXISTA nicio comparatie. In acest moment, noi daca am aduce tot ceea ce am avut si AVEM la ora actuala nu am putea sa ne calificam nici macar in sferturile CL. GARANTAT. Diferenta intre aceste competitii (pentru ca PRACTIC sunt doua competitii TOTAL DIFERITE), este CA DE LA CER LA PAMINT.

La 19.11.2009 10:29:39, Maxone42 a spus:

Imi cer scuze userului "Scorpionul", dar a postat un mesaj foarte inteligent la un alt topic "inrudit" cu acesta si imi voi permite sa dau un copy@paste. Iata deci : ""DE CE s-a ales echipa de legenda Rapid `72 si nu Rapid `75 cand sa luat Cupa din pozitie de divizionara "B" cu U Craiova in finala? Asta ar fi reprezentat mult mai bine spiritul Rapidului care A REFUZAT sa fie stearsa din istoria fotbalistica de un regim care nu-i era favorabil si care i-l dezavantaja de cate ori avea ocazia. 1972 a insemnat un trofeu intradevar , dar adversarul din finala nu insemna nici pe departe ceea ce insemna Universitatea anului 1975 (locul III)."" Corect. Acel Rapid1975 ar fi reprezentat mai bine spiritul UNIC AL RAPIDULUI , sunt deacord.

La 19.11.2009 10:28:55, bogdanb a spus:

Vorbele aruncate, cum ca Steaua, Dinamo si eventual Craiova maxima ar fi echipe de furaciuni, nu au absolut niciun fundament si sunt chiar malitioase. Domnilor, ce echipe au Chelsea, Real Madrid acum, cati jucatori si cu cati bani i-a cumparat, si tot nu pot castiga UEFA CL. ! Va rog sa nu mai minimizati eforturile tuturor romanilor si talentul conducatorilor, antrenorilor si jucatorilor. E urat ce se scrie aici si dovedeste un discernamant si un comportament de membru in galeria ultras a Stelei.

La 19.11.2009 10:01:39, Raul a spus:

DINAMO 1990 super echipa

La 19.11.2009 09:59:52, ovidiu g a spus:

STEAUA SUPER ECHIPA

La 19.11.2009 09:59:04, reddog75 a spus:

dinamo 90, steaua 86

La 19.11.2009 09:37:51, BauBau a spus:

Nimeni nu este frustrat si invidios pe performantele Stelei sau ale lui Dinamo. Nici timisorenii nici rapidistii nici oltenii nici aradenii... NIMENI. daca era asa, am fi fost si noi "suporteri" stelisti (sau dinamovisti) pentru cupe si flori. REPET: nu confundati performanta cu LEGENDA... Va explic eu ce inseamna legenda, dar mi-e "teama" ca nu o sa va convina ce veti auzi. Mai lasati-ma cu Steaua 1986, ca daca petrolul sau Rapidul sau Timisoara aveau statutul vostru, poate ca ELE luau CCE... si mai sunt multe de spus, dar mai bine ma opresc aici.

La 19.11.2009 09:34:00, scorpionul a spus:

@ Dan: pardon, veritabilii frustrati sunt cei care contabilizeaza titlu dupa titlu, obtinute in orice chip, valize, brichete, ceausesti, arbitraje, comisii, federatii, ligi, etc, etc, etc...In felul acesta incearca sa fure o legitimitate prin rezultate furate, cumparate, injuste marea lor majoritate. complexul de superioritate de care suferiti va impiedica sa vedeti ca toti cei care nu sustin echipa voastra clonata va contesta corectitudinea rezultatelor. Adevarul insa nu moare niciodata. Va va urmari permanent, indiferent cat veti incerca sa mistificati realitatea. Violurile armatei rosii nu pot fi considerate legendare de romani. De alogeni, in mod sigur.

La 19.11.2009 09:33:08, BauBau a spus:

Iuliane, Dane... Dupa cum au mai spus-o si multi altii inaintea mea, NU performanta face LEGENDA. LEGENDA este mult mai mult decit doar performanta, mai ales ca performantele Stelei si ale lui Dinamo au fost facute datorita sprijinului de care aceste doua echipe se bucurau inainte de 1990. De ex. puteau lua cei mai buni fotbalisti din Div. A. Cind spui LEGENDA este IMPOSIBIL sa te gindesti la Steaua sau Dinamo. Cine pretinde asa ceva, este nascut ieri sau este voit RauIntentionat si nu vrea sa recunoasca anumite lucruri.

La 19.11.2009 09:16:35, BOBO a spus:

POLI 80! O echipa minunata!

La 19.11.2009 09:09:27, Iulian a spus:

Oricum ai da-o si oricum ai intoarce-o fotbalul se joaca pe rezultate. Din toate cluburile din grupe exista o singura echipa adevarat: Steaua '86. Sunt ei si restul. Urmeaza Steaua'89 - a doua finala CCE...adik ar trebui o finala intre cele doua...restul...restul sunt doar amintiri

La 19.11.2009 09:04:03, gabi a spus:

STEAUA

La 19.11.2009 08:47:06, mury a spus:

dinamo 1990

La 19.11.2009 08:35:35, Dan a spus:

Rapidisti sunt frustrati ca nu au ajuns si nu vor ajunge niciodata la performantele lui Dinamo si ale Stelei si de aceea fac astfel de declareti Rapid echipa de legenda? ma faceti sa rad. Rapid a fost si va ramane o echipa de cartier frustrata.

La 19.11.2009 08:30:17, Dan a spus:

Cea mai buna echipa a fost Dinamo 1990!Va mai amintiti finala cupei din 1990 Dinamo-Steaua 6-4 ce echipa avea Dinamo.Drept dovada luati declaratia lui Bumbescu care spunea de Dinamo ca le dadea gol la fiecare atac,iar intr-o declaratie mai recenta a spus ca acel meci nu putea sa se termine altfel citez"Dinamo avea o super echipa ne-au batut cu 3-0 si in Ghencea noi eram uzati".A fost poate ultima finala de cupa intre doua echipe romanesti de super clasa.

La 19.11.2009 08:29:05, soad a spus:

ar fii tare sa chastige comeptitia asta steaua, oricum nu m-ar mira la cati is stelisti is echipele adevarate de legenda precum rapid vensu uta nu au nici o sansa

La 19.11.2009 08:12:44, Clautm a spus:

RIPENSIA !!!! CAnd Ripensia facea spectacol prin Europa doua treimi din Romania habar nu avea de fotbal !

La 19.11.2009 02:59:21, RIJKSADELAAR a spus:

cum credeti ca vor vota clonatii astia care au fost indoctrinati,indopati de presa PCR_FSN doar cu numele Steaua(CCA) si Dinamo? E evident ca singurile echipe de legenda sunt cele interbelice cu Rapid in frunte, mai ales ca a ajuns si in o finala europeana atunci.Toti artistii si scriitori, oameni cu simtul artei in sange s-au identificat cu Rapid, dar generatiile de ceausei si securei, DRESATI DE PCR_FSN, vibreaza pt simbolurile puterii comuniste de ieri,simboluri care se perpetueaza in timp cu ajutorul FSN care e prelungurea PCR in capitalismul baronimii securiste de azi, marii exploatatori corupti si nemilosi ai tarii. RAPID e fara indoiala o LEGENDA, o legenda dramatica,inaltatoare prin maretia trairilor umane sufocate de bolsevismo-ceausism, care si-au gasit pe stadion, in tribune si peluze, alaturi de echipa cu care se identifica anticomunismul lor, RAPID, eliberarea nadufului inabusit in rabufnirile pline de dispret pt puterea comunista intruchipata in simbolurile ei propagandistice STEAUA_DINAMO, contra carora isi exteriorizau de data asta sonor URA FATA DE DICTATURA!

La 19.11.2009 02:10:35, dinamovist a spus:

Dinamo 90 Cu Lecescu pe banca, cu jucatorii pe care-i avea, putea castiga CCE de 2 ori la rand fara probleme.Dubla contra lui Andelecht a fost decisa de arbitru la Bucuresti, intr-o seara magica, in fata a peste 60 000 de spectatori.Dupa Gala Hagi, care are o valoare sentimentala unica, meciul asta a fost deosebit.

La 19.11.2009 02:07:13, sanducu a spus:

Steaua 1989, pentru ca desi a fost umilita de AC Milan, a jucat un fotbal foarte spectaculos atat in campionat cat mai ales in cupele europene

VORBA TA:

capcha

Ultimele rezultate

Finala mica

Finala

IATA SI CLASAMENTELE

Grupa A

1.

Craiova Maxima

7 pct
2.

Ripensia '33

7 pct
3.

Steaua '89

1 pct
4.

Rapid '72

1 pct

Grupa B

1.

Poli '80

9 pct
2.

UTA '70

6 pct
3.

Rapid '40

3 pct
4.

Dinamo '90

0 pct

Grupa C

1.

Steaua '86

7 pct
2.

"U" Stiinta '65

5 pct
3.

Venus '40

4 pct
4.

Dinamo '71

0 pct

Grupa D

1.

FC Arges '79

9 pct
2.

Petrolul '63

6 pct
3.

CCA '52

3 pct
4.

Dinamo '84

0 pct