Stiri si reportagii

Tu alegi echipa de legendă a fotbalului românesc! Pregătește-te!

“Cupa de legendă” este un joc care-și propune să readucă în atenție echipele de vis ale fotbalului românesc. Cele care au marcat prin rezultate și emoție evenimentele importante ale sportului rege în România, cele ai căror jucători au reprezentat generații ce au mîngîiat sufletele suporterilor, devenind adevărați idoli pentru aceștia.

Pe cupadelegenda.ro te intilnesti cu jucatori de legenda in meciuri incendiare

Pe cupadelegenda.ro te intilnesti cu jucatori de legenda in meciuri incendiare

Cum se joacă în Cupa de legendă!

Specialiștii GSP, Ovidiu Ioanițoaia, Andrei Vochin, Cristian Geambașu, Alin Buzărin și Cătălin Tolontan, au ales cele 16 echipe celebre ale fotbalului românesc, care se vor duela în Cupa de legendă:

Ripensia Timișoara 1933

Venus Bucureşti 1940

Rapid Bucureşti 1940

CCA Bucureşti 1952

Petrolul Ploieşti 1963

"U" Ştiinţa Cluj 1965

UT Arad 1970

Dinamo Bucureşti 1971

Rapid Bucureşti 1972

FC Argeş 1979

Poli Timişoara 1980

Dinamo Bucureşti 1984

Universitatea Craiova 1983

Steaua Bucureşti 1986

Steaua Bucureşti 1989

Dinamo Bucureşti 1990

S-au stabilit 4 grupe a cîte 4 echipe, care vor juca stil campionat, fiecare cu fiecare. Astfel, în perioada 20 - 25 noiembrie se vor disputa meciurile, cîte 4 pe zi (1 din fiecare grupă):


Cum se stabilesc scorurile:
- cititorii  votează în cursul zilei cînd sînt programate meciurile (între orele 00:00 și 18:00) echipa lor favorită, avînd dreptul la un singur vot pe IP;
- scorul se stabilește în funcție de numărul de voturi primit de o echipă.


După stabilirea rezultatelor, ziariștii GSP vor alcătui cronici imaginare pentru fiecare meci, alături de care se vor posta caseta jocului, povestea unui jucător de legendă, dar și știri inedite, dar reale, despre echipele în cauză, știri cu informații din anii de glorie ai respectivei formații.

Faza eliminatorie:

- din grupe se califică primele 2 echipe, astfel că în primul tur eliminatoriu vor fi 8 formații. Din această faza a competiției se va juca pe același sistem de vot pînă se va decide campioana Cupei de legendă, care reprezintă astfel cea mai iubită echipă a fotbalului românesc.

Cît durează competiția:

19 noiembrie: - stabilirea grupelor

20 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

21 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

22 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

23 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

24 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

25 noiembrie: - 4 meciuri, cîte unul din fiecare grupă (se votează între orele 00:00 - 18:00)

Se realizează clasamentul grupelor. Se acordă 3 puncte la victorie si 1 punct la rezultat de egalitatea. Dacă două echipe se află la egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este rezultatul direct, al doilea criteriu este golaverajul mai bun, al treilea este numărul mai mare de goluri marcate, al patrulea este tragere la sorți.

27 noiembrie: - 4 meciuri eliminatorii. Dacă la final (ora 18:00 a zilei respective) este egal, atunci se continuă votarea pînă cînd marchează o echipă.

30 noiembrie: - 2 meciuri eliminatorii. Dacă la final (ora 18:00 a zilei respective) este egal, atunci se continuă votarea pînă cînd marchează o echipă.

2 decembrie; - finala mare și finala mică. Dacă la final (ora 18:00 a zilei respective) este egal, atunci se continuă votarea pîna cînd marchează o echipă.

Astfel, pe 2 decembrie vom cunoaște împreună, prin votul suporterilor fotbalului de legendă, care a fost cea mai bună echipă din istorie!

tribuna libera

La 21.11.2009 11:50:25, dinARAD a spus:

Coco, pe bune acuma, Steaua sau Dinamo sau Craiova nu au cum sa fie "echipe de Legenda" inaintea Rapidului sau UTAei si nu ma face sa-ti spun de ce. Nu am trecut Venus sau Ripensia pentru ca totusi au disparut de mult (din cauza alora care v-au infiintat pe voi). Pentru a fi echipa de legenda , dupa cum spunea si maxone intr-un alt post, trebuiesc citeva ingrediente. performanta este si ea printre aceste ingrediente, dar nu este cea mai importanta nici pe departe , MAI ALES avind in vedere CUM au obtinut aceste performante unele echipe de la noi. Altfel, acest sondaj (ca este un fel de sondaj a la GSP) este paralel cu relitatea pentru ca fanii altor echipe vor vota IMPOTRIVA dusmanilor lor, ex., stelistii si dinamovistii impotriva Rapidului, cu oricine ar juca Rapidul s.a.m.d. Bineinteles ca Steaua va iesi cistigatoare pina la urma pentru ca are cei mai multi "suporteri" (chiar daca 95% dintre acestia sunt de conjunctura si nu stiu nici 7 jucatori de la Steaua, ei vor vota Steaua).

La 21.11.2009 10:40:04, scorpionul a spus:

@ coco47: aveti dreptate in privinta suporterilor. rapidistii au dominat copios pana in anii `80 ca urmare a echipei de legenda din perioada interbelica si a zecilor de povesti din perioada respectiva. au fost intrun oarecare regres datorita anilor `75-`90 cand nu oricine isi asuma sa tina cu Rapid (din acest motiv respect petrolistii de azi spre exemplu, ca sa dau un singur caz, care tin cu legenda lor, nu sunt simpli colectionari de titluri, sunt suporteri adevarati- altfel probabil s-ar apuca de filatelie). nu stim ce ne rezerva viitorul. sa facem un exercitiu de imaginatie. Steaua poate trece printrun deceniu de lipsa de rezultate (din ce in ce mai posibil in conditiile in care exista specimenul caruia refuz sa-i dau numele in conducere- deocamdata un deceniu fara Cupa, fapt fara precedent). sa spunem ca va si retrograda. abia atunci se vor putea numara suporterii veritabili stelisti. acum se pot numara oportunistii in principal, suporterii succesului. care vor migra cu prima ocazie in alta parte, inclusiv inspre urziceni daca acesta va fi cazul =)). CFR Cluj avea o mana de suporteri pana mai ieri, acum o gramada se simt feroviari :)). nu ii intereseaza cum se obtin rezultatele atata vreme cat vin, suna cunoscut, nu-i asa?. Vor avea rezultate, ar putea lua chiar Europa League intrun context favorabil de moment. Legenda insa nu vor avea.Pentru asta mai trebuie un ingredient esential. Timpul. Povestile spuse copiilor "Mi-a spus mie cineva...", "Am citit eu undeva...". Asa incep legendele. Cu "A fost odata...". Nu cu 33 campionate+ 27de cupe fac 60 + 12 supercupe inseamna 72 si cu... Parerea mea...Bineinteles ca majoritatea vor vota aici dupa alte criterii. Ori meschin tembele (contra cu orice chip ca "sa nu iasa ailalti") ori in necunostinta de cauza cum am si spus intro postare anterioara. Exemplul cel mai trist sunt cei care citesc diversele opinii si tot nu inteleg ce au citit. Exemple sunt suficiente si foarte aproape ca sa zic asa =)). Astia sunt "irecuperabilii" :)). Dar nu asta conteaza. Conteaza ca este o ocazie sa se stie mai mult despre echipe de legenda din trecut ca pe astia de acum ii suportam zilnic si stim ce pot. Din acest punct de vedere, scopul jocului a fost atins. Suficienti (printre care si dumneavoastra) au aflat ceva in plus. Poate chiar le-a placut :). Asta este singurul scop care poate fi atins prin jocul asta. In rest..."ramane cum am stabilit". Oltenii nu vor mai avea drept Biblie Craiova Maxima sau rapidistii Rapidul interbelic daca nu va lua voturi aici? Haida de. Legendele nu pot fi confiscate. Comunistii stiu cel mai bine asta, spre durerea lor perpetua. Dovada: care a fost cel mai votat meci din prima etapa a "legendelor"? In conditiile in care era si un "singurul derby" in "program" (cele mai putine voturi) =)). Pentru cine are ochi sa citeasca printre randuri asta spune totul. Cine nu are ochi, sa voteze doar =)). Asa se intampla cand iti propui ceva "cu tema" si iese adevarul la lumina :D . Nu pot sa inchei fara sa va felicit pentru fair play, o rara avis in zilele de azi, chiar daca vedem lucrurile diferit in materie fotbalistica.

La 21.11.2009 04:14:06, sdhsd a spus:

orice am vrea noi sa facem pe aici toata lumea stie ca pe primul loc e Steaua 86' nu inteleg dc nu a pus si 87,88 in fine, dupa steaua 89' iar dupa dinamo 85 cand au ajuns in semifinala, iar dupa craiova maxima care a deschis drumul spre europene dar asta nu inseamna nimic important.. putea sa deschida oricare alta echipa, conteaza ca steaua a jucat finale si semifinale pe acolo iar dinamo o semifinala.

La 21.11.2009 03:03:28, costellino a spus:

Gaselnita voastra , ne trezeste nostalgii noua ,celor mai in virsta , iar `Scorpionul` ,descrie perfect sentimentele (bucuriile si durerile)si trairile adevaratilor suporteri .Cineva , spunea de Ripensia .Au mai fost si altele :ITA. Arad , CAO. Oradia , Chinezu .Dupa `47 s-au desfintat(doar ITA.s-a transformat in UTA.) , deci au activat mai putin decit celelalte .Echipe bune au fost si Petrolul (cu fratii Munteanu,Sfetcu , Pahontu , Tabarcea , fratii Dridea,Badea)Steagu Rosu Brasov( orasul Stalin)cu Sigheti,Seredai,Hasoti,Naftana ila,Adamache,Argesul, cu Speriatu,Stancu,Barbu,D.Nicola e,Ivan,Troi,RaduIIsi deasupra tuturor , Dobrin.O rugaminte:documentati-va si scrieti ceva si despre Viitorul , fosta nationala de juniori care a cistigat campionatul european .A avut in componenta super jucatori:Suciu,Pall,Petescu,Ra celescu, Andrei , Jamaischi,Ghergheli,Voinea,Pav lovici,Grajdeanu,fratii Dumitriu ,Voinea,Sorin Avram, Haidu.Matei,Nesu,echipa desfintata dupa o jumatate de campionat , dupa ce-i batuse pe aproape toti marii fotbalului de atunci .Doar Progresul reusise sa-i bata.Desfintati si tmpartiti la echipele mari .

La 21.11.2009 02:39:50, coco47 a spus:

Ripensia, Chinezul, Venus, etc nu mai au suporteri din pacate, sunt votate numai de contracandidati. Nu va amagiti.

La 21.11.2009 02:36:52, coco47 a spus:

>Pt. scorpionul: Incep cu scuze pentru lipsurile mele de cultura fotbalistica, unul dintre acestea fiind cel legat de performantele echipei Rapid '40. Aveti dreptate si legat de competitie, numai ca din pacate pentru toti suporterii Rapidului cred ca argumentele mele relatate mai jos legate de trecerea timpului, sunt corecte, asa incat nu pot decat sa constat ca numarul suporterilor rapidisti totusi este de ceva timp in scadere (putina crestere dupa sfertul de UEFA Cup). Noilor veniti in fenomen ca spectatori, tinerii, vor fi atrasi foarte repede mai degraba de "puterile" actuale gen CFR Cluj sau mai stiu eu care decat de legendele pentru care mai trebuie sa : stii sa citesti, sa iti placa istoria, sa iti fi dorit sa poti mirosi un ziar din acela vechi de sport si cronicile alb-negre din el. Prea multe conditii pentru tanara generatie. Pe PC e mai simplu si mai degraba vor tine cu Barcelona sau Chelsea decat cu Rapid, Steaua, Craiova, Dinamo, Poli, U Cluj, Ripensia, Bacau, etc.> Performantele tin in viata legendele , pentru ca mor si ele fara seva performantelor. Ripensia, Ploiestiul, Venusul vor fi votate in contra-partida de sustinatorii celorlalte echipe mari, cu care acestea vor juca...(de la un stelist)

La 21.11.2009 01:13:17, ov a spus:

Coco, ne plictisesti. Niciodata sa nu compari Craiova Maxima cu o echipa comunista. Meciurile castigate pe teren si nu inainte de a se disputa fac un titlu luat de Craiova sa valoreze cat 4 ale ministerelor. Sa nu-mi aduc aminte de cate titluri au fost furate in dauna Craiovei...

La 21.11.2009 00:28:15, scorpionul a spus:

@ coco47: CONTINUARE: daca ar fi vorba de rezultate care ar putea fi comparate atunci nu are ce cauta "U" Cluj cu un singur trofeu cucerit vreodata ci ar aparea atatia altii cu mai multe trofee. Nici macar nu este vorba de meciuri internationale, caz in care omiterea Bacaului ar fi impardonabila, este vorba de Cupa Romaniei, sponsorul competitiei fiind si sponsorul jocului. Asa se face ca nu apare Chinezul, Crisana si CAO, Progresul,etc. Regret dar sunteti in eroare :)

La 21.11.2009 00:16:57, scorpionul a spus:

@ coco47: "Numai ca tu aici te referi la bucurie, nu te referi si la performantele avute, pentru ca din cate stiu eu Rapid 40 nu a cucerit nici un trofeu international, sau sa fi ajuns macar in vreo semifinala." Din motivul expus de catre dumneavoastra v-am indicat linkul. in acest fel nu ati mai face asemenea aprecieri. nu a prins o semifinala, intradevar, a prins o finala (nedisputata din pacate). la acel link se pot citi cronicile efective ale meciurilor europene. si am si o rugaminte: nu incercati sa explicati ca nu ar fi vorba de precursoarea CCE deoarece exista decizia UEFA din martie 1945 de propunere de reluare a Cupei Europei centrale, pusa in aplicare abia in 1955 din ratiuni financiare (abia se terminase razboiul). Trofeul cucerit de Steaua in 1986 trecand de danezi, unguri, finlandezi si belgieni si cu un egal memorabil obtinut in fata spaniolilor este la fel de departe de Liga Campionilor de azi ca si Cupa Campionilor din anii `80 de Cupa Europei Centrale. In plus, aici se vorbeste despre legende nu despre cele mai bune rezultate europene, deoarece aceasta nu ar mai necesita un vot din partea unor oameni care sunt alfabetizati si care sunt capabili sa citeasca un clasament sau un palmares. ar fi un exercitiu inutil, nu credeti?

La 21.11.2009 00:04:50, coco47 a spus:

-dar peste 10 ani se va vorbi peste tot in lume cum Franta a obtinut glorios al doilea lor titlu mondial din istorie.

La 21.11.2009 00:02:31, coco47 a spus:

Continuare: De ce zic asta, pentru ca la joc prestat deja intram putin in subiectivism, unora le place jocul in viteza, altora jocul elaborat, cu pase multe (poate 30 pase si sah-mat pararii adverse si gol), altora le place jocul la sacrificiu, altora daruirea englezilor, altora mingicareala. In definitiv, istoria si timpul nu sunt asa ingaduitoare ca mine si ne-au demonstrat de-a lungul timpului urmatoarele: 1. numarul conteaza (in cazul de fata suporterii); 2. performantele conteaza peste timp si vor fi retinute (daca Franta va castiga Campionatul Mondial, poate ca anul asta se mai gaseste un mic ziar de pe la noi, sau din Papua sa mai scrie de hentul lui Henry neacordat, care le-a permis frantujilor sa ajunga in Africa de Sud) ;

La 20.11.2009 23:53:39, coco47 a spus:

>Bun dle Scorpion, cred ca va referiti la bucuria pe care v-a produs-o Rapidul din anii 40, legendele starnite in jurul acelei echipe, jucatorii extraordinari avuti. Asa poate fi si cazul Ripensiei, Chinezului, in mai mici masuri s.a.m.d. Numai ca tu aici te referi la bucurie, nu te referi si la performantele avute, pentru ca din cate stiu eu Rapid 40 nu a cucerit nici un trofeu international, sau sa fi ajuns macar in vreo semifinala. Din punctul meu de vedere o echipa ramane in legenda adunand 2 lucruri: bucurie produsa+performante. Echipa Rapid 40 a adus multa bucurie insa nu si mari performante, in schimba Steaua a adus si bucurie si performante. Nu putem sa masuram bucuria produsa, e ceva subiectiv, putem sa masuram doar performantele. Eu am dat niste repere de bucurie si imi poti da si tu, dar daca (si pana la urma asta facem, asta e jocul asta) comparam legendele, nu putem, daca vrem sa fim obiectivi, decat sa le comparam rezultatele si poate jocul prestat(asta in mai mica masura).

La 20.11.2009 23:16:47, LaurentiuFCDB a spus:

DINAMO, DINAMO, DINAMO SUNTEM NOI !

La 20.11.2009 22:53:07, scorpionul a spus:

@ coco 47: as fi de acord cu tot ceea ce ai scris daca istoria incepea dupa razboi. nefiind insa asa, te invit sa te informezi mai exact si asupra perioadei interbelice. o sansa (nu unica) o gasesti in pagina dedicata Rapidului `40 unde userul risky a postat un link astazi la ora 12:00. Istoria si legenda nu inseamna numai ce ai trait sau vazut pe viu, altfel legendele nu ar putea depasi 60-70 de ani. Dupa ce se fac auzite toate pledoariile poti fi obiectiv sau nu, auzind o singura pledoarie nu poti decat sa fi subiectiv. Asta daca tot vorbim de obiectivitate :)

La 20.11.2009 22:51:26, coate goale a spus:

Forza Craiova pana la moarte !

La 20.11.2009 22:50:03, Seba a spus:

CRAIOVA UNICA IUBIRE !!

La 20.11.2009 22:49:02, Sis a spus:

CRAIOVA MAXIMA CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !

La 20.11.2009 22:48:43, radu a spus:

Craiova forever. marturie sunt suporterii care veneau tocmai de la Satu Mare si Suceava. Echipa facuta cu suflet nu cu misculatii

La 20.11.2009 22:05:19, coco47 a spus:

*hai Romania.

La 20.11.2009 22:04:49, coco47 a spus:

P.S.: am rude in Bucuresti si Galati, rapidisti...mereu ne contram, dar imi povesteau cei mai batrani (si nu ma poate contrazice cineva) cum pentru unica data in viata rapidisti cu state vechi, acum trecuti de 60 de ani, au tinut pentru unica data in viata cu Steaua, si s-au deplasat cu totii, rapidisti, dinamovisti si stelisti la Otopeni sa-i astepte pe cei care au adus faima tarii noastre,nu numai stelistilor, ci si rapidistilor, craiovenilor, timisorenilor, dinamovistilor, ploiestenilor, galatenilor, etc. Strigau cu totii pentru Steaua atunci, nu 'hai Romaia' ci 'hai Steaua' spre Otopeni. Oare ura si frustrarea va dicta in votul asta?

La 20.11.2009 21:57:33, coco47 a spus:

>Nu se intelege vad ce vreau sa zic: sunt galatean, dar de ex craiovenii nu pot concepe faptul ca Steaua 86 ar fi batut Craiova maxima de s-ar fi intalnit, pentru ca avea cel mai bun joc din lume (demonstrat, nu imaginar).Asa ca dragi craioveni, votati obiectiv, nu deoarece echipa aia era din orasul vostru, nu precum rapidistii marginalizati si defavorizati de comunisti (asa este, erau defavorizati), nu preacum timisorenii cei mereu invidiosi pe miticii din Bucuresti. Votati cea mai buna echipa si care a facut si legenda, aia fiind Steaua 86. Da, au fost ajutati de comunisti, dar asta nu ma impiedica sa fiu obiectiv, facusera un fel de nationala si bateau tot vitezistii, aveau cel mai modern fotbal din lume, fotbal ce nu-l mai intalnim la echipele din Liga I, nici la atatia ani distanta, sau macar franturi din acel fotbal TOTAL (nu bazat pe 1, 2 jucatori- vezi Dobrin la Arges-, ci pe intreaga echipa).Succesuri! :)

La 20.11.2009 21:18:25, Jonutzz a spus:

Craiova Maxima este cea mai buna echipa a Romaniei all time

La 20.11.2009 20:30:38, andr3y.FCP a spus:

nu mai stiti cand PETROLUL era invincibil???? forta lupii maine la stadion!!!

La 20.11.2009 20:10:52, alfy a spus:

Craiova Maxima este cea mai buna echipa romaneasca din toate timpurile !

La 20.11.2009 20:08:45, Niky Danielopol a spus:

In mod sigur Steaua 1986

La 20.11.2009 19:28:56, marius a spus:

craiova maxima!!!!!!!!!!!1

La 20.11.2009 18:54:03, cocorapid a spus:

HAI RAPID

La 20.11.2009 16:40:26, ov a spus:

coco, daca se ia dupa cum zici tu si anume dupa cea care are cea mai buna performanta atunci nu mai trebuie sa mai votam. Votam echipa care credem ca a fost cea mai buna, cu cei mai iubiti fotbalisti, care au incantat inimile tuturor. Echipele enumerate de tine sunt echipe cladite de comunisti, cu fotbalisti adusi cu japca. Eu o sa votez Craiova Maxima.

La 20.11.2009 16:21:15, coco47 a spus:

>Pentru rapidistii care ne-au scris aici, sa va explic eu cum sta treaba cu legenda...legenda inseamna timp in primul rand, longevitate, iar dupa cum se vede in acest concurs (joc de imagine) sunt trecute ECHIPELE SI ANII in care au jucat cel mai bun fotbal al lor, deci daca e sa o luam pe cel mai bun fotbal jucat clar Steaua '86 (castigatoare CCE si campioana, etc) va castiga clar urmata de Steaua '89 (finalista CCE). >Daca erau trecute simplu, doar echipele, gen Rapid, Steaua, Dinamo, Ripensia, etc, Rapid, ca longevitate si/sau legenda avea sanse mari sa se bata la titlu, recunosc, dar asa, luati aminte ce am scris mai sus si nu judecati doar cu inima, fiti obiectivi si nu mai rostiti "daca mai statea 1 an cutare, se castiga CCE, etc...", e pe performante si mai ales JOCUl practicat de acele echipe, nu jocul imaginat ca l-ar fi jucat mai la stanga sau mai la dreapta. Succes tuturor.

La 20.11.2009 16:21:14, Ion Dumitru a spus:

ŢINEM CU ECHIPA NOASTRĂ, ŞI LA BINE ŞI LA GREU, O IUBIRE ALB-ALBASTRĂ, LA CRAIOVA E MEREU. FORŢA ŞTIINŢA! Cel mai bun să învingă!

La 20.11.2009 15:05:54, mircea4steaua a spus:

De Dinamo Bacau vad k ati uitat...Prima echipa romaneasca kre a ajuns in sferturile de finala al unei cupe continentale("Cupa Targurilor")...oprita in sferturi de Arsenal Londra in 1969....vad k ati uitat de tot

La 20.11.2009 14:41:27, madnessu a spus:

se stie deja steaua 86' va castiga

La 20.11.2009 14:10:43, Giusepppe Meazza a spus:

Petrolul Ploiesti, singura echipa romaneasca care a invins marele Liverpool , care era la data aceea , campiona campionei mondiale...toate acestea se intamplau in anul de gratie 1966. Respect tuturor echipelor de traditie din Romania

La 20.11.2009 14:02:05, GialloBlu a spus:

PETROLUL anilor '30, '58 , '59 , '66 , '63 si '95 a fost cel mai bun...

La 20.11.2009 12:11:13, diana hlihor a spus:

POLI TIMISOARA - generatia anilor 1980, cea mai buna echipa

La 20.11.2009 12:08:28, sirnea florin a spus:

steaua 86 o echipa frumoasa cu jucatori de calitate.

La 20.11.2009 12:00:55, scorpionul a spus:

@ El Magnifico: ai uitat Rapid `40 :). asta ar insemna ca Rapidul este o legenda...in viata, nu? :))

La 20.11.2009 11:49:29, El Magnifico a spus:

intr-adevar multi dintre voi aveti dreptate in anumite privinte...dar concursul mi se pare putin dezechilibrat de la inceput (multi ati specificat cam cati suporteri mai au echipele de genul: Ripensia sau Venus). Dupa parerea mea aceste 2 echipe sunt legende...echipe care existau acum 80-100 de ani. Tot odata as putea zice ca si FCArges a fost o legenda prin prisma faptului c cel mai legendar fotbalist roman este Dobrin. Cat despre echipele lui Dinamo, ale Stelei sau Craiova Maxima sunt echipele care au facut performanta, echipe care vor fi legende peste ani...

La 20.11.2009 11:32:59, Ovidiu a spus:

Toate bune si frumoase, dar ma asteptam ca aceasta galerie sa cuprinda mai toate mariele echipe de legendaale noastre. Astfel, daca Venus a prins un loc in acest campionat, Chinezul Timisoara - mult mai titrata, de ce nu a fost introdusa? E doar o parare in fond! Hai Craiova!

La 20.11.2009 10:45:58, nicholaus a spus:

POLITEHNICA TIMISOARA

La 20.11.2009 10:24:11, scorpionul a spus:

poveste: in anii `30 Rapid intalnea Venus intrun derby care decidea si campioana. Rapid conducea cu 1-0 si avea neaparata nevoie de victorie pentru a lua campionatul. La o faza in careul visiniilor, un fundas face un hent (am uitat numele lui). Arbitrul nu observa dar la protestele venusistilor opreste faza si il intreaba pe fundas daca a facut hent ori nu. Acesta recunoaste, penaltyul este transformat, meciul se termina 1-1, Venus ia campionatul. Rezultatul a fost defavorabil Rapidului dar a mai pus o caramida la legenda acestei echipe. Sunt convins ca pentru unii rezultatul primeaza dar legendele inseamna altceva. Rezultatul este important dar cele mai frumoase legende nu implica neaparat si victoria. Dovada: cati mai stiu faza golului de pe Wembley cand Hagi a dat bara aia fabuloasa care inca mai vibreaza vorba nemuritorului nea Vanea? Nu a fost gol, a fost bara. Si ce daca? Bara aceea are legenda ei si va fi povestita de mai multe ori decat golul inscris in templul fotbalului. Legenda nu inseamna neaparat rezultat, ar fi prea sec si mult prea simplist

La 20.11.2009 10:17:03, luci a spus:

steaua 86

La 20.11.2009 10:02:59, Timisoara_uraste_frf a spus:

Fiti sinceri si admiteti ca Ripensia a fost cea mai de legenda echipa, nu steaua( ceausescu) sau dinamo (Militia).

La 20.11.2009 09:34:57, Marius a spus:

cea mai buna echipa de fotbal din toate timpurile a fost STEAUA 86

La 20.11.2009 08:54:36, gigi a spus:

Comparati echipele si nu mai spuneti prostii:1985(0-1 cu irlanda de nord Lung-Negrila Iovan IorgulescuUngureanu-Mateut Rednic Klein Boloni-Coras(Piturca)Hagiantre n.M.Lucescu1987 3-1(3-0)cu Spania antrenor E.Ienei:Lung-Iovan Bumbescu Belo Ungureanu-Mateut Boloni HagiKlein(Balint)Lacatus Piturca 1994 cu Argentina 3-2:Prunea-PetrescuProdan Belo Selymes-Hagi Popescu Lupescu D.Munteanu I.Dumitrescu,e o diferenta mare de alcatuire a echipelor de stil dar mai ales de rezultate(ce a ce conteaza cel mai mult).La fel si la Steaua dak vedeti Ienei a facut schimbari in echipa dar mai ales stilul cu care a si cucerit Europa!

La 20.11.2009 08:07:58, nicu a spus:

Dupa ce se termina Cupa legendelor sa se organizeze 3 editii consecutive de Cupa campionilor si din Romania sa participe doar dinamo 90 antrenata de Mircea Lucescu si sa votam toti cu ei sa castige M.Lucescu 3 c.c.e.dupa care sa organizam si 5 calificari ptr echipa nationala tot cu M.Lucescu antrenor sa duca Lucescu ,Romania la 5 turnee finale si cu astfel de performante sa-si justifice titlul(acordat de presa)de cel mai mare antrenor roman peste Covaci,Ienei si Iordanescu.

La 20.11.2009 02:26:18, Marus-Polistu a spus:

HAI POLI TIMISOARA !!!! Ce-a mai tare echipa!!!

La 20.11.2009 01:47:06, dankone a spus:

RAPID punct si de la capat....RAPID

La 20.11.2009 00:43:30, Gusti Roman a spus:

In pagina de rezultate a inceput votarea! Poli '80 domina clar pe Dinamo '90! Voteaza si tu!

La 20.11.2009 00:02:33, Rika a spus:

Dinamo 71, Dinamo 84 si mai ales Dinamo 90 !!!

VORBA TA:

capcha

Ultimele rezultate

Finala mica

Finala

IATA SI CLASAMENTELE

Grupa A

1.

Craiova Maxima

7 pct
2.

Ripensia '33

7 pct
3.

Steaua '89

1 pct
4.

Rapid '72

1 pct

Grupa B

1.

Poli '80

9 pct
2.

UTA '70

6 pct
3.

Rapid '40

3 pct
4.

Dinamo '90

0 pct

Grupa C

1.

Steaua '86

7 pct
2.

"U" Stiinta '65

5 pct
3.

Venus '40

4 pct
4.

Dinamo '71

0 pct

Grupa D

1.

FC Arges '79

9 pct
2.

Petrolul '63

6 pct
3.

CCA '52

3 pct
4.

Dinamo '84

0 pct